10 nápadů na ekologicky udržitelnou svatbu

12.06.2023

Svatební den je jedním z nejvýznamnějších dnů v životě každého páru. Je to den plný radosti, lásky a vzpomínek, které budou vlastnit po celý život. Co kdybychom mohli oslavit tento nezapomenutelný okamžik lásky a zároveň ochránit naši planetu? Co kdybychom mohli mít ekologicky udržitelnou svatbu?

V dnešním příspěvku se s Vámi podělím o 10 nápadů na eko udržitelnou svatbu, která bude nejenom noblesní a nezapomenutelná, ale zejména šetrná k životnímu prostředí.

1. Místní a sezónní květiny

Místo exotických květin dovezených z dalekých končin se rozhodněte pro místní a sezónní květiny. Tímto způsobem snížíte emise z dopravy a podpoříte lokální pěstitele.

2. Snubní prsteny

Do udržitelné svatby lze zařadit i snubní či zásnubní prsten. Je možné se zaměřit na starožitné prsteny, dřevěné prsteny nebo si snubní prsteny můžete dokonce sami ukovat.

Jestli máte doma nějaké staré šperky, které už nevyužijete, lze je též recyklovat.

A jestliže Vám i tak záleží na prstenu s drahým kamenem, můžete vyzkoušet laboratorní diamanty a drahokamy nebo také eticky vytěžené drahokamy.

mfwood-design.cz
mfwood-design.cz

3. Pozvánky na svatbu

Pozvánky na svatební oslavu lze vytvořit z recyklovaného papíru. Stále větší oblibě se také těší svatební weby, na kterém mohou být uloženy veškeré informace týkající se Vaší svatby, počínaje pozvánkou, svatebním programem, hosté zde ale mohou najít také například informace ohledně ubytování, parkování atp.

Přehledný svatební web lze vytvořit například zde https://wemarry.io/cs/

4. Udržitelné svatební šaty

Vyberte si svatební šaty z ekologických materiálů, jakými je organická bavlna nebo konopí. Můžete také zvážit zapůjčení šatů či jejich nákup z druhé ruky.

Totéž platí pro ženicha, který si svůj oblek může zapůjčit v jednom z mnoha pánských salonů.

5. Zelená místa

Realizaci svatby naplánujte v přírodním prostředí, například v parku, na pláži nebo ve středu lesa. Tímto způsobem můžete ušetřit peníze za dekorace a elektřinu, a navíc budete mít jedinečné fotky s překrásným exteriérem.

simoneanne.com
simoneanne.com

6. Ekologický catering

Vyberte si cateringovou společnost, která se specializuje na pokrmy z lokálně pěstovaných surovin a nabízí vegetariánské nebo veganské alternativy pokrmů.

7. Alternativy ke květinovým doplňkům

Namísto tradičních kytic a korsáží použijte k jejich vyhotovení alternativní materiály, jakými jsou sušené květiny, bylinky nebo recyklované textilie.

8. Omezený odpad

Zaměřte se na snižování odpadu tím, že budete používat skutečné talíře, poháry a příbory místo jednorázových produktů. Pokud to není možné, zvolte biologicky rozložitelné nebo recyklovatelné varianty.

9. Svatba bez darů nebo pouze s těmi ekologickými

Sdělte svým hostům, že si nepřejete žádné dary, nebo je požádejte o finanční příspěvek na společnou dovolenou či na projekt ochrany životního prostředí. Alternativou k peněžním příspěvkům mohou být dary z ekologických materiálů či takové, které podporují udržitelný životní styl.

10. Ekologické jmenovky

Jmenovky na stůl pro hosty nemusí být z papíru, lze použít přírodní materiály jakými jsou například listy, kameny, pláty z minerálních kamenů nebo třeba dřevěné kulatiny či stromová kůra.

bespokeandoak.co.uk
bespokeandoak.co.uk

Závěrem

Eko udržitelná svatba nemusí být nijak složitá. Stačí jen trochu kreativity, odhodlání a lásky k naší planetě. A výsledek? Krásná, nezapomenutelná svatební oslava, která bude mít pozitivní dopad na životní prostředí a naše budoucí generace.